PRVNÍ FINÁLE PODLE PŘEDPOKLADŮ

USK Praha potvrdilo svou kvalitu a první finálové utkání vyhrálo s přehledem 82:44, byť jsme byli v mnohých úsecích přinejmenším vyrovnaným soupeřem.

Trenérka Hejková poslala na úvodní rozskok sestavu, kde byste se česky nedomluvili. Ta však nevnesla na hřiště vůbec žádnou energii. Byla na nich hodně čitelná únava z náročné sezony a velké vytížení ve víkendovém Final 4 v Istanbulu. Naopak naše hráčky hrály odvážně a po většinu první čtvrtiny byl rozdíl v rozmezí jednoho koše. V první čtvrtině jsme byli konkurenceschopní na doskoku, který jsme dokonce vyhráli 12:9, ale trápila nás úspěšnost střelby z pole, především za dva body. Hostující hráčky se dokázaly prosadit s úspěšností 45%, my jsme se museli spokojit s 30% a to byl jeden z důvodů, proč byl stav o první přestávce 10:15. Druhým důležitým faktorem byly ztráty. Obrana hostů a také špatná rozhodnutí našich hráček v útoku nám přivodilo za 10 minut 7 ztracených míčů, hosté měli jen tři.

Ve druhé čtvrtině USK poprvé udeřilo. Ještě dvě a půl minuty po začátku druhého hracího období jsme byli o bod ve vedení 16:15, ale šňůra hostů 13:0 začala naše naděje na vyrovnaný průběh pomalu pohřbívat. USK dokázalo využít naše ztráty k rychlým protiútokům a všeobecně potrestalo jakýkoliv nedoraz v naší hře. Počet ztracených míčů se u nás zdvojnásobil a o stylu zápasu vypovídal i statistický údaj o počtu bodů z rychlých protiútoků 2:12. Největší rozdíl byl v tom, že hosté dokázali na naši snahu o rychlý protiútok zareagovat faulem už na půlce a do přečíslení nás v podstatě nepustili. Od stavu v rozmezí 13. až 17. minuty se na straně USK prosazovaly hráčky základní pětky Vaughn a Steinberga a následně Vyoralová nebo Hanušová, z našich hráček byla schopná dát koš jen Egle. Necelé dvě minuty před koncem poločasu se za stavu 20:39 trefila za tři body Taylor a zažehla jiskřičku naděje. Další trojku přidala Bortelová a pak naše kapitánka proměnila ještě nájezd. V úplném závěru druhé čtvrtiny jsme se přiblížili na 28:41.

Ještě třetí čtvrtinu jsme začali košem Tee Taylor, ale pak už začali hosté úřadovat naplno. Prosazovali se především z podkošového prostoru a po rychlých protiútocích. Jejich obrana nepouštěla naše hráčky do podkošového prostoru a střelba z dálky se nám moc nedařila. Na každý nás posun ve skóre reagovalo USK zpravidla třemi koši v řadě a nůžky rozdílu se otevíraly čím dál více. Trenér Kurucz v průběhu třetí čtvrtiny už začal více střídat. Hráčkám z lavičky nechyběla bojovnost, ale nedokázaly se prosadit dobře v útoku. O vyrovnanosti kádru obou týmů svědčil na konci i poměr bodů lavičky a základní pětky. Domácí střídající hráčky nastřádaly 11 bodů, hostující lavička dala 48. Kdybychom odečetli tyto body od celkového skóre, prohrála by základní pětka se základní pětkou USK jen o dva body. Poslední desetiminutovka se dohrávala v poklidném tempu, USK zvýšilo svůj náskok o dalších devět bodů, když se prosazovaly především Karolina Elhotová a Ilona Burgrová. U nás se do listiny střelců zapsaly čtyři hráčky, ale každá nedala více než jeden koš ze hry.

Body: Šikšniute 10, Bortelová 9, Kuster 7, Taylor a Huňková 5, Bartáková 4, Šípová a Chomenčuk 2 - Vyoralová 12, Hanušová 11, Vaughn, Petrović, Burgrová 10, Elhotová Kar. 9, Xargay 8, Ajduković 6, Steinberga 4, Palau 3, střelba za 2 body: 45/11 (24,4%) : 49/27 (55,1%), trojky: 17/3 (17,6%) : 17/5 (29,4%), doskoky: 43:43, asistence: 9:25, ztráty: 25:15, zisky: 9:18, body z rychlého protiútoku 3:27, body po ztrátách: 5:20, body po útočném doskoku: 14:10, čtvrtiny: 10:15, 18:26, 7:23, 9:18

Další zápas se překládá na sobotu 23.4. od 17:00 na Královce a bude ho vysílat Česká televize v přímém přenosu.

vloženo: 22.04.2016 08:33 / přečteno: 28367x