O klubu | Historie

1998 - 2001 BK GA Nymburk

2002 - 2004 BK ECM Nymburk

2004 - dosud ČEZ Basketball Nymburk

Psal se rok 1929, svět drtila hospodářská krize, ale v městečku na Labi se začala psát první písmenka do pomyslné kroniky basketbalu. Náčelnice Sokola Anna Stumpfová vyslala sestru Skalickou, aby se v Praze na týdenním kurzu seznámila s košíkovou. Ještě v roce 1929 bylo představeno první družstvo žen. Muže na sebe nenechali dlouho čekat a také oni propadli tomuto sportu. „Košíkové jsme se mohli věnovat až po sokolském cvičení,“ svěřil se Miloslav Drbohlav.

V roce 1930 se Nymburk kvalifikoval až na vrchol – přebor České obce sokolské a skončil na čtvrtém místě. O rok později skončily ženy dokonce na bronzovém stupínku a v dalším roce byly týmy mužů i žen v přeboru ČOS stříbrné. O tři roky později se Nymburk probojoval do nejvyšší nesokolské soutěže v zemi a setrval v ní čtyři sezony. Mobilizace v roce 1938 a rozpad týmu způsobil sestup o soutěž níže. V tomto obdobím se Nymburk stal třikrát v řadě přeborníkem ČOS. První mezinárodní zápasy odehrál Nymburk v roce 1933, kdy hostil mužstvo z Terstu a o rok později dvakrát porazil rumunského mistra Juventus Bukurešť.

Během druhé světové války byl Nymburk zpátky v české špičce. V sezoně 1942/43 vybojoval čtvrté místo. Na dobu následujících šedesáti let to byl největší úspěch. Těsně po válce se už Nymburk z důvodu finančních těžkostí nepřihlásil do první ligy, ale přesto se v Národním domě mihli dva zajímaví soupeři: francouzský Lyon a Maccabi Tel Aviv.

Do šedesátých let hraje mužský tým na krajské úrovni. Od roku 1961 se tým mužů na pět let probojoval do druhé nejvyšší ligové soutěže. V těchto letech zaznamenal obrovský rozmach i mládežnický basketbal. Družstva dorostenců a dorostenek hrála celostátní ligové soutěže. Ještě na začátku 70.let se Nymburk vrátil do druhé ligy, ale od konce desetiletí po dobu dvaceti let zbyla na muže jen krajská soutěž.

Zajímavou kapitolou v 60. až 80.letech bylo spojení basketbalu se železnicí. Nymburští hráči se pravidelně zúčastňovali ME železničářů, jezdili na zájezdy i do západního světa. V těchto dobách se rodila silná pouta s basketbalem v Belgii nebo ve Francii. V 70. a 80.letech se o Nymburce mluvilo od Aše ke Košicím v souvislosti s mládežnickými turnaji pořádanými pravidelně koncem května a v červnu. Asfaltová hřiště na Rémě, baště míčových sportů, hostila Evu Němcovou-Horákovou, Josefa Jelínka nebo Jiřího Okáče.

Startovacím rokem nejnovějších nymburských basketbalových dějin je rok 1996. Tehdy získal právo účasti ve třetí lize. V roce 1998 založili bratři Janstové akciovou společnost BK GA Nymburk a tým hrající pod touto hlavičkou hned v sezoně 1998/99 postupuje do druhé ligy. Druhé místo hned v první sezoně sice nezajistilo přímý postup, ale protože Sokol Vyšehrad, vítěz druhé ligy, NBL hrál nechce, místo baráže s Kroměříží slavíme postup mezi elitu. Poloprofesionální tým se ještě během první sezony úplně profesionalizuje a 10.místo v sezoně 2000/01 bylo posledním umístěním bez medaile. Po druhém a třetím místě přichází nepřerušená šestice titulů i úspěchy v Evropě.

Více se dočtete ve speciálním Bulletinu „1929-2009: 80let basketbalu v Nymburce“. Na čtyřiceti stranách najdete nejvýznamnější kapitoly z dějin nymburského basketbalu, doplněné bohatým obrazovým materiálem a oživené vyprávěním pamětníků.

Sokol Hradec KrálovéČEZ Basketball Nymburk
16.03.201991:51Více informací

DOMAVENKUAKCE

Basketball Nymburk YouTube Channel

SPONZOŘI Facebook
Kurucz a partners
Dr.Max
Fortuna
Regionální deníky
Město Nymburk
Jimsoft s.r.o.
hala
MOLTEN
TV COM
ČBF
EKOSELECT
Renomia
AGEL
© 2010 - Copyright by ČEZ Basketbal Nymburk a.s. All rights reserved.