ŽENY A | ŽBL - 25.11.2017 15:30

KP Brno KP BrnoDomácí
74
80

Zápas v Brně byl pro oba týmy důležitý a sliboval dobrou podívanou. První poločas se divákům musel líbit, padlo 92 bodů, druhý potěšil více trenéry, padlo o třetinu méně bodů.

Klíčovým úsekem zápasu byla druhá čtvrtina, kdy jsme se otočili nepříznivý stav 25:28 na 36:28. První koš této jedenáctibodové šňůry dala hrdinka první čtvrtiny Krystal Vaughn, která za prvních deset minut nastřílela polovinu našich bodů. Pak přišly trojkové manévry naší kapitánky Aleny Huňkové. Tři v řadě a pak ještě další dvě do konce prvního poločasu otočily vývoj zápasu a od té doby jsme už soupeře před sebe nepustili.

Kromě skvělého vystoupení Ály a Krystal svedly skvělou bitvu naše podkošové hráčky. Při srovnatelných parametrech, minimálně co se týče zkušeností, jsme dokázaly své protivnice porazit na celé čáře. Zatímco Saša a Kiki zaznamenaly 26 doskoků, dvojice Burgrová a Šujanová jen devět. Celkově jsme na doskoky vyhráli 42:33 a to byl druhý podstatný prvek vítězství.

Do utkání jsme vstoupili o trochu lépe my, ale byl to více méně vyrovnaný souboj. Domácí se poprvé dostali do vedení po úspěšné trojce, která přišla z rychlého protiútoku po naší ztrátě pod košem (10:9). V našem dresu řádila na úvod především Krystal Vaughn a také po jejím koši jsme si vzali vedení zpět. Po dalších dvou ztrátách se dostalo Brno do vedení 16:13. Vyrovnat na 17:17 se nám podařilo po výborném uvolnění Kyary Linskens, která se místo předání míče ve cloně vydala po otočce směrem ke koši a zaznamenala dva body. KP šlo do vedení po trojce Šujanové, ale po čtyřech bodech Patricie Gallasové jsme si o bod lepší skóre přenesli do druhé čtvrtiny.

Na úvod druhé desetiminutovky jsme dvakrát dobře sehráli akci, na jejímž konci byla trojková střela, ale nedali jsme ani jeden koš. Zato domácí dvě trojky po podobné akci proměnili. Vedli 28:25 a na palubovku se vrátila Alena Huňková, která si během svého odpočinku dočerpala i střeleckou slinu. Svou první trojkou dostala náš tým do vedení 30:28, když před tím míč vybojovala pod košem Saša. Domácí trenér si vzal oddechový čas, ale hned z naší další akce z první přihrávky po vyhazování zpoza postranní čáry proměnila Ála další trojku a pak ještě jednu a vedli jsme 36:28. Když bylo skóre 30:38, vzal si domácí trenér druhý time out. To už se tabulka na malování akcí z jeho rukou zastavila s třísknutím o zem a minuta se nesla v hodně emotivním duchu. Pak se až do konce čtvrtiny hrálo systémem koš za koš. Méně účinné obrany pouštěly hráčky obou týmu do snadnějších zakončení. Povedená byla trojka Aleny Huňkové po přihrávce za tělem od Saši Chomenčuk. A ještě lepší trojka se povedla Ále na konci prvního poločasu. Po zisku Chloe Wells pod naším košem do útoku vyrazily dvě hráčky - Chloe a Alena. Za půlkou předala naše nová rozehrávačka míč Ále a ta v poslední sekundě vystřelila a za zvuku klaksonu konce čtvrtiny rozvlnila síťku - 42:50.

Do druhého poločasu nastoupily domácí hráčky agresivněji v obraně, přistupovaly těsně ke svým soupeřkám. Ani my jsme nezůstávali pozadu s obranou, a tak počet nastřílených bodů rapidně poklesl. První dva koše jsme dali my, a upravili jsme náskok na 12 bodů, poprvé se jeden z týmů dostal do dvouciferného vedení. Pak jsme ale dostali dvě technické. První Alena Huňková, která příliš nahlas vyjádřila možná i oprávněnou žádost o zapískání faulu při jejím průniku. Brňanky s velkou dávkou štěstí trestný hod proměnily, ale protože trenér Kurucz v diskuzích pokračoval, dostalo Brno ještě před vyhození jednu šanci k jednomu trestnému hodu. Ten dali, ale následný útok ne. Náskok se stále udržoval kolem deseti bodů, i když i trenér domácích David Zdeněk vyfasoval technickou chybu. Celá akce pro zisk nového maximálního vedení v zápase začala minutu před koncem třetí čtvrtiny. Kiki mezi třemi hráčkami KP vybojovala míč a útoku šestou trojkou Alena Huňková upravila na 50:63. Poslední slovo měli domácí. Nejprve proměnili dvě šestky a pak nám vrátili akci z konce druhé čtvrtiny, když v poslední možný okamžik proměnila Andělová trojkový pokus na 55:63.

Závěr třetí čtvrtiny mohl být pro psychiku domácích do poslední čtvrtiny velmi důležitý. Naše obrana však jejich snahy dokázala otupit. KP se sice dvěma koši v řadě nakonec dostalo do šestibodové ztráty, ale koš s faulem Linskens a dvě výborné individuální akce Wells nám zajistily opět třináctibodové vedení čtyři a půl minuty před koncem. Výborná spolupráce mezi pivotkami Sašou a Kiki vedení navýšila na 15 bodů. V závěru čtvrtiny jsme sice dvakrát dotáhli útok až do nuceného konce klaksonem pro čtyřiadvacetisekundový limit, ale čas pracoval pro nás. Čím delší útok, tím méně času Brna na vyrovnání.

Trenér Kurucz o zápase:

V prvním poločase jsme dokázali dávat míč rychle z ruky. Tím jsme měli volné střely a byli jsme schopní je proměnit. Na druhou stranu v obraně jsme nepřistupovali těšně k hráčkám soupeře a nefungovala slabostranná rotace. Dá se říct, že první poločas jsme uhráli útokem. Ve třetí čtvrtině utáhly domácí hráčky šrouby v obraně, přitvrdily a někdy možná až za hranice „obyčejných“ faulů. V průběhu druhého poločasu se několikrát přiblížily bodově, ale když bylo nejhůř, dokázala se některá z našich hráček trefit a odrazit dotírající domácí hráčky. S vítězstvím jsem pochopitelně velice spokojený. Dává nám velkou naději, že Vánoce přečkáme na druhém místě tabulky.

Dnes opět výborně zahrála Alena Huňková, doufám, že ji forma vydrží ještě hodně dlouho. Nejen že nastřílí hodně bodů, ale hráčky, které brání, dají méně bodů než je u nich obvyklé. Kromě tradičních opor dnes výborně zahrála Paty Gallasová, slušně bránila, přidala i nějaké body a kdyby domácí trenér neposlal na hřiště dvě vysoká křídla, hrála by asi i delší časový úsek.