ŽENY A | ŽBL - 04.04.2016 18:00

66
Sokol ZVUS Hradec Králové Sokol ZVUS Hradec Králové Hosté
63

Utkání hodné semifinále mezi druhým a třetím týmem tabulky dlouhodobé soutěže viděli fanoušci obou týmů v pondělní podvečer. Po boji jsme nakonec uspěli v poměru 66:63.

V průběhu celých čtyřiceti minut se ani jeden tým nedostal do dvouciferného vedení. My jsme vedli na začátku poslední čtvrtiny o 9 bodů (52:43), osm bodů náskoku si hosté připsali na konci 17.minuty (20:28). O sedm minut delší čas zase odehrál ve vedení Hradec, ale většinu času byl před Nymburkem v prvním poločase, ve druhém naopak jsme byli ve vedení delší dobu my. Tomu také odpovídalo bodové skóre obou poločasů. Zatímco první vyhrál Sokol 33:28, ve druhém jsme uspěli my a to v poměru 38:30.

V prvním poločase bylo naší velkou slabinou doskakování. Sice jsme měli výškovou převahu, ale hosté měli pod naším košem převahu množstevní. Klidně i čtyři hráčky Sokola se hrnuly pod koš, kde se snažily vyšťourat míč a opět ohrozit náš koš. Vypadalo to tak, že hosté měli magnet v ruce, který je k míči přitahoval velkou silou. I když už se zdálo, že doskok bude náš, začal míč poskakovat po natažených rukách hráček pod košem, a protože těch Sokolských tam bylo více, končil míč u nich. Poločasová statistika doskoků 29:17 pro Hradec nepotřebuje už další komentář. Když se k tomu přidá naše úspěšnost střelby z pole 29% (Hradec 44%), je vlastně pětibodové manko ještě lichotivé.

Pokud bychom chtěli přemýšlet, proč to tak je, stačí se podívat na další statistiku a to jsou ztracené míče. My jsme o míč přišli jen šestkrát, soupeř čtrnáctkrát. Koše po ztrátách soupeře nám v prvním poločase přihrály 13 bodů, hostům jen dva.

Ve druhém poločase jsme výrazně zlepšili procento střelby a hostům jsme se zcela vyrovnali. Zlepšili jsme doskok, i když to na přetočení poměru nestačilo, Hradec jsme zastavili. Ztráty zůstaly ve srovnání s prvním poločasem na stejném poměru, přičemž stále platilo, že jsme po ztrátách soupeře vytěžili více než třetinu bodů. V celém zápase se nám nedařilo střelecky z perimetru. Dali jsme jen tři trojky z 18 pokusů, hosté však také zůstali za svými schopnostmi. Ani ne tak úspěšností, ta byla solidních 38,5%, ale četností pouze třinácti pokusů (sezonní průměr mají 18 střel). Bylo vidět, že naše hráčky nedávaly střelkyním na perimetru tolik prostoru.

Průběh

Utkání začalo nervózně z obou stran. Přeci jen se zdálo, že očekávání přeneslo na obě družstva stín příliš opatrné hry. Především naše ruce v obraně mnohokrát zasáhly přihrávky kombinujících hráček Hradce. I když z toho nebyl vyloženě zisk, útočnou kombinaci soupeře to narušilo. První koš padl až po dvou minutách hry a zasloužila se o něj Tee, která z levé strany proměnila ve tři body dobrou přihrávku Egle zpod koše. Egle však nebyla zcela ve své kůži, a tak poměrně brzy jí nahradila Saša. Důvodem střídání bylo i to, že Josipa Bura měla brzy na svém kontě 4 body. Když dala Stará trojku po útočném doskoku Hradce, bylo na čase svolat hráčky na poradu. Ve zbytku čtvrtiny se podařilo narůstající rozdíl zarazit díky úspěšným nájezdům pod koš, ale nic se nám z něj nepodařilo ubrat.

I ve druhé čtvrtině jsme pokračovali ve hře, kdy nám body přinášely průniky do podkošového prostoru. Skvostný byl třeba nájezd Veroniky Bortelové, kterou si našla přihrávka od Saši. V 16.minutě zahráli hosté dvě pěkné akce na trojkařku Křížovou, která neminula a Sokol se dostal do nejvyššího vedení v zápase 28:20. Osm bodů rozdílu to bylo i minutu a půl před koncem poločasu po trojce Andělové. Poslední body prvního poločasu zaznamenala Bortelová košem s faulem.

Po změně stran jsme se za dvě minuty dostali do vedení 34:33 a dokončili svou nejdelší zápasovou šňůru devíti bodů. Vedení Hradci vrátila Stará, která byla v podstatě jedinou střelkyní hostů, když si připsala osm bodů z celkových deseti, které dal Hradec za třetí čtvrtinu. Bodová třenice ve střední části třetí čtvrtiny vyvrcholila trojkou Lenky Bartákové na 48:43 a jen minutu na to skvělý Lenčin zisk přinesl rychlý protiútok, dva body a stav 50:43 po třiceti minutách. Odvážná penetrace podkošového prostoru nás posouvala před našeho soupeře.

Na začátku poslední desetiminutovky to už vypadalo, že získáme převahu a povedeme utkání do klidné koncovky. Vedli jsme po sedmém bodu Bartákové 52:43. Jenže po koši Křížové a nedané trojce přišla nesportovní chyba Tee, kterou sice potrestal Hradec jen jedním bodem, ale trochu opadla naše koncentrace. Na to ještě reagovala Kuster košem a pak jsme udělali v útoku několik chyb - útočný faul, ztráta míče, nestihli jsme vyhodit do pěti sekund a hosté každou chybu potrestali košem. Ujali se vedení 56:54, když se poměrně snadno prosadila Křížová. Na druhé straně Egle přelobovala míč přes Křížovou k Lence Šípové, která nelehkou přihrávku proměnila ve dva body. Dramatický průběh pokračoval. Hosté vytahovali obranu až k našemu koši, ale nebyla tak agresivní, aby nám dělalo potíž vyvést míč. Naše hra se dvěma zkušenými rozehrávačkami  Bortelovou a Bartákovou přinášela ovoce.

Necelé dvě minuty před koncem zápasu byl stav 62:58. Krásné uvolnění Kuster, která prvním krokem zmátla obránkyni Kuthanovou, znamenalo navýšení na 64:58. Na 64:61 upravila trojkou z levého rohu Zavázalová. Mohlo být hůř, protože se u postranní čáry nechala zdvojit Bortelová a Hradec z toho vytěžil zisk. Jenže v útoku se Zavázalová se střelou ukvapila a do útoku jsme šli my. Bortelová opět ukázala svou chytrost a skvělým uvolněním zaznamenala další dva body 66:61. Do konce zápasu zbývalo 22 sekund, hosté si vzali oddechový čas, čímž posunuli míč na naši obrannou polovinu. Při hradecké akci byla faulovaná Hartigová a obě šestky dala. Časomíra se posunula o 6 sekund (do konce zápasu chybělo 18,02) a hosté měli na svém kontě 3 týmové fauly. Podle očekávání si „brzy“ udělali čtvrtý, přišel ale až po 5 sekundách! Do konce zbývalo 13 sekund a basketbal se proměnil na hru „Na vodníka“. Naše hráčky utíkaly před hradeckými vodnicemi, rychle si přihrávaly a marně si hlasivky huntovala trenérka Ptáčková i asistent Volejník. Lvice prostě nedokázaly některou z našich hráček s míčem faulovat tak, aby to nebyl nesportovní faul.

Body: Kuster 18 (5doskoků, 4 zisky, 4 získané fauly, střelba z pole 13/9), Bortelová 18 (4 doskoky, 4 zisky), Bartáková 9 (3 doskoky, 2 zisky), Taylor 8, Šípová 5, Šikšniute a Chomenčuk 4 - Křížová 16 (12 doskoků), Bura 14, Stará 12 (6 asistencí), Rosenbaumová 10, Hartigová 4, Andělová a Zavázalová 3, Kuthanová 1; střelba za 2 body: 48/24:48/20, trojky: 18/3:13/5, doskoky: 34:42, asistence 14:18, ztráty: 14:22, zisky: 14:7, fauly: 17:15, čtvrtiny: 13:18, 15:15, 22:10, 16:20

GPS: 50°14' 41" N ; 15°03'33" E