ŽENY A | ŽBL - 12.02.2016 18:00

101
Basket Slovanka MB Basket Slovanka MB Hosté
54

Proti Slovance MB jsme ve 20.kole odehráli v mnoha ohledech rekordní zápas. Konečný účet se zastavil na číslech 101:54.

Soupeř přijel do Nymburka pouze s pěti hráčkami a bylo více než jasné, že toto utkání nemůže skončit jinak než našim vítězstvím. Největším nebezpečím pro vyrovnaný průběh utkání by bylo podcenění soupeře. K tomu ale nedošlo, i když v některých momentech bylo vidět, že jsme byli trochu méně koncentrovaní. Některé akce jsme nedotáhli, nebránili jsme tolik agresivně, ale takových úseků nebylo mnoho a nijak výrazně neovlivnili průběh ani konečný bodový účet.

Jak jsme napsali v úvodu, bylo to v mnoha ohledech rekordní utkání. Předně jsme poprvé nastříleli soupeři více než 100 bodů a to je v letošních tabulkách celé ŽBL zatím sedmý nejproduktivnější útok. Stovkou to zavánělo už ve Strakonicích, tam nám dva body chyběly. V následujících statistických údajích vycházejme z oficiální statistiky ČBF. Týmový rating se vyšplhal až na hodnotu 145 bodů, což je číslo, které se v letošních tabulkách dostalo až na dělené třetí a čtvrté místo. Také jsme zaznamenali 31 asistencí, což je vůbec nejlepší výkon letošní sezony v ŽBL. V týmovosti hry jsou naše děvčata letos velice dobrá. Patří jim totiž v letošních statistikách také třetí, čtvrté i páté místo.

Tabulky se přepisovaly také v individuálních rekordech. Nejvíce bodů v zápase nastřílela Monika Hamplová - 12 a o bod překonala svoje historické maximum z říjnového utkání proti Strakonicím. V zápase proti Slovance si Monika pomohla dvěma trojkami. Osobní rekord v počtu nastřílených bodů v dresu DSK Basketball Nymburk si na hodnotu 23 posunula Alena Huňková. Také Ála si pomohla trojkami. Z deseti pokusů trefila polovinu. Její absolutní rekord je 36 bodů, když hrála za DSK Karlín v utkání proti BA Sparta Praha v květnu 2012, nepadl. Šest bodů, které nastřílela Daniela Hlaváčová za svůj nejdelší pobyt na palubovce v ŽBL v kariéře, znamená pro naši hráčku také osobní rekord.

Ještě jeden pohled na týkové statistiky říká, že utkání proti Slovance MB se všechny naše hráčky prosadily bodově a daly koš ze hry. I Veronika Rybová, která po dlouhém zranění nastoupila na delší časový úsek deseti minut a hned svůj první střelecký pokus za tři body proměnila. Výborná byla také celková úspěšnost střelby za dva i tři body. Abychom jen nechválili, omezit bychom měli ztracené míče. Dvacet ztrát je na takové utkání zbytečně vysoké číslo. Část padá na vrub menší koncentrace v některých úsecích a některé chybné přihrávky přišly po snaze ještě více vyšperkovat povedenou akci. Takou přihrávku však příjemce už nečekal.

K průběhu zápasu se dá celkově říct, že po pomalejším rozběhu se postupem času více a více zvýrazňovala převaha, především v podkošovém prostoru, kdy naše dlouhé hráčky vysoce přesahovaly přes podkošové hráčky hostů. Výkon byl trochu ovlivněn i sestavou, která se v daný okamžik na hřiště dostala. Trenér Kurucz zapojil všechny hráčky a mnohdy ve složení, které není v jiných zápasech obvyklé. I to byl možná důvod některých ztrát.

Hosté v utkání vedli v prvních třech minutách. Využili toho, že jsme nedali úvodní střelu a na druhé straně zavěsila nejlepší střelkyně Slovanky Minarovičová trojku. Od začátku čtvrté minuty už jsme byli ve vedení výhradně my. Desetibodového rozdílu dosáhlo skóre v čase 5:59, když Jessica Kuster proměnila trojkový pokus. Hosté ještě dokázali první čtvrtinu dokončit se ztrátou menší než deset bodů. Hned na začátku druhé čtvrtiny jsme navýšili po dvou slepených trojkách Hamplové vedení na 34:17 a dvaceti bodů dosáhl rozdíl na konci 16.minuty, když svou první trojku dala Huňková (43:22). O další minutu později byl stav 48:22 a do šatny se šlo za pohodlného vedení 58:28 po třetí trojce Ály Huňkové.

Ve druhém poločase naše procento střelby z pole kleslo. Třicetibodové vedení přeci jen trochu poznamenalo ochotu se porvat v nájezdu pod koš a standardně nejlepší střelci našeho týmu více seděli na lavičce. I když se nám tolik nedařilo v útoku, nepovolili jsme hostům dál více než dva koše za sebou, a tak skóre narůstalo kontinuálně, i když přeci jen trochu pomaleji. Po trojce Bartákové jsme na konci třetí desetiminutovky dosáhli osmdesáti bodů. Poslední čtvrtina byla bodově nejslabší. Na palubovku už nenastoupila Jess Kuster (za 14 minut stihla 10 bodů a 9 doskoků!!!). Posledních osm bodů docílily naše pivotky a kýženou stovku dala Saša Chomenčuk půl minuty před koncem zápasu.

Body: Huňková 23, Šikšniute 16, Hamplová a Chomenčuk 12, Kuster 10, Bartáková a Hlaváčová 6, Rybová 5, Taylor 4, Mocová 3, Bortelová a Šípová 2 - Minarovičová 24, Gobeljič 12, Novotná 10, Djačuková 6, Kuthanová 2

GPS: 50°14' 41" N ; 15°03'33" E