ŽENY A | ŽBL - 12.01.2019 13:00

88
SBŠ Ostrava SBŠ Ostrava Hosté
68

Odrazovým můstkem k celkovému vítězství 88:68 nad SBŠ Ostrava byl stav 35:35 v polovině druhé čtvrtiny. Ještě do konce prvního poločasu jsme vedli o patnáct a o dalších pět minut později o dvacet tři.

Oproti minulému zápasu na podzim v Ostravě prošly oba týmy změnami v sestavě. Ostrava to vzala z gruntu od výměny trenérů až po dospání tří nových Američanek na soupisku, v našem týmu byly dvě nové hráčky Paris a Delič. Na druhou stranu v našem týmu kvůli zranění ještě nemohla nastoupit Romana Stehlíková a propustku na utkání první ligy dostala Simona Sklenářová.

Dovolte krátkou odbočku k zápasu BA Sparta vs. KP Brno B v první lize žen, kvůli kterému nebyla Simona na zápase s Ostravou. Právě za BA Sparta nastupuje Simona Sklenářová. V tomto utkání Simona nastřílela 43 bodů při úspěšnosti střelby za dva body 16/12, trojek 3/3 a TH 13/10 a při 12 doskocích získala valorizaci 59, což je letošní rekord první ligy. Simona je i na čele letošních tabulek střeleckých výkonů v jednou utkání a je taky na třetím místě nástřelem 39 bodů z konce prosince. Do třetice je Simona první v produktivitě střelby s 22,82 body na zápas. Je také druhou nejužitečnější hráčkou první ligy žen.

Vraťme se zpátky k utkání s Ostravou. V první čtvrtině působily hráčky soupeře živějším dojmem. Nám bodově pomohla Míša Krejzová, která v rychlém sledu trefila dvě trojky, a především díky jejím bodům jsme vedli 12:8. Jenže pak jsme se dopustili několika ztrát, za minutu čtyř!! a Ostrava se dostala bodově před nás. Tři minuty před konce první čtvrtiny byl stav 12:17 a to ještě Čorda, rozehrávačka Ostravy, neproměnila dvě trestné hody. Největší ztrátu v první čtvrtině jsme měli osm bodů po trojce Kopecké. Zpočátku druhé čtvrtiny jsme se pomalu dostávali z mínusového skóre, když Alena Huňková trefila trojku a další body přidala agilní Kamila Hošková. Vedli jsme 29:28, trenér hostů si vzal oddechový čas v polovině třinácté minuty. Po něm trefila Rašková trojku a po koši Hadačové a Kopecké vedla Ostrava 35:30. Pět bodů naší kapitánky Huňkové srovnalo skóre. To bylo v začínající 16.minutě utkání. Od té doby dala Ostrava už jen do konce prvního poločasu dva body. Na naší straně se rozstřílela Alena Huňková, když k jedné trojce přidala tři koše za dva body a ještě před změnou stran jsme vedli dvouciferným rozdílem 48:37.

Než uplynuly čtyři a půl minuty druhého poločasu, nedala Ostrava ani bod, my jsme přidali bodů dvanáct. Na začátku a na konci tohoto období byly trojka Aleny Huňkové a trojka Elišky Mircové, zbytek vyplnily dvoubodové koše Saši Chomenčuk a také Chloe Wells. Úsek deseti minut na přelomu prvního a druhého poločasu jsme tedy vyhráli 30:2 a to byl klíčový moment zápasu. A to i přesto, že Ostrava poslední čtvrtinu vyhrála o bod.

Pozitivem bylo, že v našem dresu skórovalo všech jedenáct hráček na soupisce pro utkání. Nejlépe na tom byla se 17 body Huňková, na čtrnáct bodů se dostala Michaela Krejzová. Ostravu vedla s 19 body Anežka Kopecká, čtrnáct bodů přidala Natálie Rašková. Nové posily Ostravy se příliš neuvedly, když Saba, Waters i Tac daly dohromady jen jedenáct bodů a proměnily 4 z 15 pokusů z pole. Waters měla brzo tři fauly a to byla jedna ze skutečností, která ji limitovala. Navíc měl tým Ostravy v tomto složení jen několik tréninků.

Body: Huňková 17 (za dva body 4/4), Krejzová 14 (trojky 3/6), Chomenčuk 13 (8 doskoků), Wells 10 (6 asistencí), Hošková 9 (z pole 4/5), Bittar a Mircová 7, Krakovičová 4, Dvořáková 3, Paris 2 (8 doskoků), Delič 2 - Kopecká 19, Rašková 14, Hadačová a Čorda 10, Waters 5, Tac 4, Muntágová, Saba a Busková po 2, střelba za 2 body: 44/25:43/19, trojky: 26/9:22/4, TH: 16/11:28/18, doskoky: 48:36, asistence: 23:12, ztráty: 18:14, zisky: 8:12, fauly: 24:20, čtvrtiny: 18:24, 30:13, 18:8, 22:23

Řekli po utkání:

Lucia Hadačová (hráčka Ostravy): „Do utkání jsme nastoupily s tím, že nemáme, co ztratit. První poločas jsme hrály dobře, tahaly jsme útoky hodně do koše, měly jsme dobrou energii v útoku a obraně. Potom rozhodly zkušenosti soupeřova týmu, ty člověk snadno nepřelstí. My máme stále ještě mladý tým a navíc máme i tři nové hráčky. Do dalších zápasů si musíme vzít dobré věci z prvního poločasu. Myslím, že naše výkonu půjdou nahoru.“

Kamil Havrlant (trenér Ostravy): „Přijeli jsme do Nymburka bojovat o co nejlepší výsledek. Po poskládání nového týmu během vánočních svátků jsme chtěli zahrát dobrý zápas. Až na pár výpadků se nám to povedlo. Myslím si, že jsme domácí potrápili a že nečekali, že s námi budou mít takovou práci. Bohužel pro nás rozhodly zkušenosti Huňkové, Chomenčuk a Krakovičové, ty my nemáme a tyto tři hráčky zápasy rozhodly. Huňková svými body, Chomenčuk a Krakovičová doskoky a asistencemi.“

Michaela Krejzová (hráčka Nymburka): „Začátek zápasu jsme moc nevychytaly (úsměv). V prvním poločase jsme se dopouštěly chyb v obraně, druhý poločas byl o hodně lepší v obraně a v útoku jsme proměňovaly jasné šance. Horší úvod byl následek našeho posledního zápasu v Polsku. Nebyly jsme ve své kůži. Už při rozcvičení bylo vidět, že cesta z Bydgoszcze byla dlouhá. Rozhodujícím momentem zápasy byla zlepšená obrana už na konci prvního poločasu. Měly jsme nějaké zisky, které nám pomohly k několika košům.“

Dan Kurucz (trenér Nymburka): „Nastoupili jsme s rozhodnutím střídat všechny hráčky, což jsme nakonec mohli dodržet. Mám radost z toho, že každá hráčka trefila koš. Bylo vidět, že na nás ležela deka z pohárového zápasu, především psychická. Časem jsme se z tohoto stavu dostali bez toho, abych musel přitvrdit v koučování nebo střídáním. Od stavu 35:35 jsme další úsek vyhráli 25:2 a utkání se dovedli do vítězného konce. Na konci jsme hráli už v hodně kombinovaných a neobvyklých sestavách. Mám radost z výkonu Aleny Huňkové, která zjistila, že existují i jiné střely než za tři body (smích). Pomohla nám Míša Krejzová třemi trojkami. Po zranění hraje Míša v každém zápase lépe a lépe. Je to velký talent a já ji budu rád dávat stále více prostoru. Je to velký potenciál českého basketbalu.“

GPS: 50°14' 41" N ; 15°03'33" E