ŽENY A | FIBA Eurocup Women - 07.11.2018 18:30

Atomerömü KSC Szekszárd Atomerömü KSC SzekszárdDomácí
72
65

Nymburské ženy bojovaly statečně v Maďarsku proti Szekszárdu, ale ve vyrovnaném utkání se na konci radovaly domácí hráčky po vítězství 72:65, což ovšem do odvety skýtá velkou naději.

Utkání bylo jako celek velice vyrovnané. Domácí byli ve vedení 18,5 minuty, my 16 minut. Největší rozdíl ve skóre ve prospěch domácích byl v samotném úvodu utkání a pak ve druhé polovině poslední čtvrtiny, kdy se náskok Szekszárdu poprvé dostal nad deset bodů. O osudu utkání rozhodovaly dvoubodové koše, ve kterých byli domácí dvakrát úspěšnější, nám se zase dařilo z dlouhé vzdálenosti. „Bohužel, pokud nedáme z bezprostřední blízkosti koše, nemůžeme vyhrát,“ lamentoval při jednom z time outů trenér Kurucz a na konci zápasu ještě přitvrdil: „Jsem hrubě nespokojený s hrou pivotů. Jestliže se nezlepšíme v doskakování, budu uvažovat o posilách a výměnách v kádru.“

Dvojice vyšších hráček soupeře Bishop a McCall, hrajících na pozicích podkošových hráček zaznamenaly celkem 48 bodů, na naší straně Chomenčuk, Krakovičová a Stehlíková jen 17 bodů. I doskoků měly domácí hráčky podstatně více než naše, a to není pro naši hru typické. Naproti tomu byl trenér spokojený s výkonem hráček na perimetru. „Chloe Wells a Alena Huňková byly nejlepšími hráčkami na hřišti,“ chválil Dan Kurucz. Chloe na svých dvacet bodů využila 4 trojek, k tomu přidala 6 asistencí 5 zisků. Alena Huňková všech svých 15 bodů přidala z tříbodové vzdálenosti. „Kromě útoku se obě hráčky podílely na obraně klíčových hráček soupeře. Ágnes Studer dala 7 bodů a největší hvězda domácích Eldebrink zůstala na pěti bodech,“ všiml si trenér Kurucz. Dobrý zápas odehrála také Kamila Hošková „Bojovala, získávala fauly a míče, doskakovala,“ pochválil trenér Kurucz.

K zápasu jsme museli bohužel odcestovat bez Elišky Mircové a Míši Krejzové, pro které byl nedělní trénink osudný, a obě si přivodily zranění. Eliška kolene, Míša kotníku. Jejich absence byla znát přinejmenším v závěru, kdy se do našich řad vkrádala únava. „V poslední čtvrtině nám došly síly. Bylo znát, že nám chyběly Eliška a Míša. Unaveným hráčkám nejprve vypadne střelba a pak výpomoc ze slabé strany. Zónou jsme to ještě trochu oddálili a zdramatizovali, ale tím se ještě trochu zhoršilo doskakování, Achillova pata zónové obrany,“ potvrdil trenér Kurucz.

Utkání jsme nezačali vůbec dobře, prohrávali jsme 2:8. Ale koš s faulem Terezy nám pomohl vrátit se do zápasu. Pak domácí poprvé zahrozili rychlým přechodem na útočnou polovinu. Ve snaze zastavit rychlý protiútok spáchala Tereza nesportovní faul. Při time outu naší lavičky apeloval trenér Kurucz na výpomoc ze slabé strany, aby všechny hráčky chodily pro doskok a nedělaly zbytečné fauly. Nesportovní chybu využili domácí jen k vstřelení jedné šestky. Po ztrátě za stavu 11:5 pro domácí se trojkou o desku prezentovala Alena Huňková, v dalším útoku chtěla v zápalu euforie dát další, ale nedohodila. Zisk Chloe s následným rychlým protiútokem a drzá trojka z osmi metrů stejné hráčky odstartovala obrat ve vývoji skóre. Když ještě po další ztrátě přidala naše ústřední rozehrávačka další body, vedli jsme 15:11 a dokonali jsme šňůru 10:0. Až do konce druhé čtvrtiny jsme drželi mírné vedení, nejvýše o 6 bodů. Druhá čtvrtina byla ve znamení neustálého odrážení snah domácích dostat se bodově před nás. Odolávali jsme dlouho, až do poslední minuty, a protože na obou stranách obrana převyšovala útok, skóre se mnoho neměnilo. Do šaten se šlo za stavu 31:31.

Po dvou minutách druhé poloviny opět nechala Ála promluvit svou kouzelnou ruku a vedli jsme 34:31. Domácí vyrovnali a Bishop ukázala, že i ona umí pálit z dálky (39:36). A když přidala po chvíli naše kapitánka další dvě, jednu zprava, druhou zleva, musel reagovat domácí trenér oddechovým časem za stavu 39:43. Do konce čtvrtiny vybojovali domácí dvoubodový náskok. Poslední čtvrtinu jsme začali smolně - přešlap boční čáry a vykroucený střelecký pokus z dalšího našeho útoku znamenal, že domácí vedli 53:47, a když pak Ágnes Studer proměnila těžkou trojku po úkroku stranou, vedli domácí 58:49. Na konci 34. minuty vedení poprvé přehoupli přes deset bodů. Spásná odpověď Terezy Peckové přinesla velkou naději, a když Ála proměnila další tříbodový pokus na 62:55 vzal si domácí kouč znovu oddechový čas - podruhé v zápase kvůli trojce Aleny. Dvě a půl minuty před koncem vypálila Kamila trojku, kterou nedala, ale protože všechny hráčky zůstaly jak namalované, Kamča si sama doskočila a nikým netísněna upravila na 65:59. Chladnokrevnou trojkou Chloe náš tým posunula ještě blíž (65:62). Jenže Australanka Bishop, hráčka, která kvůli zranění tři týdny nehrála, odpověděla trojkou na 68:62. Domácí ještě posunuli skóre na 72:62, které pod deset srazila trojkou Chloe.

Body: Bishop a McCall 24, Gereben 9, Studer A. 7, Eldebrink 5, Theodorean 3 - Wells 20, Huňková 15, Hošková 10, Krakovičová 9, Chomenčuk 8, Bittar 2, Sklenařová 1, střelba za 2 body: 31/17:35/13, trojky: 25/6:29/10, TH: 25/20:12/9, doskoky: 46:28, ztráty: 20:13, zisky: 8:9, čtvrtiny: 17:21, 14:10, 18:16, 23:18

Zůstaňme však optimisty. Dokázali jsme si, i na horké palubovce v Maďarsku, že se soupeřem se dá hrát a v odvetě to bude otevřený zápas. Sedm bodů rozdílu není nic, co by nás mělo zastrašit.