ŽENY A | FIBA Eurocup Women - 30.10.2018 18:00

ŽKK Cinkarna Celje ŽKK Cinkarna CeljeDomácí
68
83

Utkání v Celje mělo dvě fáze - první čtvrtinu a zbytek zápasu. V prvních deseti minutách byli lepší domácí a ve zbytku utkání, především ve třetí čtvrtině, jsme dominovali my. Započtení obou částí nám vyneslo výhru 83:68.

Do utkání jsme vstoupili dobře, vedli jsme 4:0, ale tento úsek byl jen krátký a pak jsme pustili do hry domácí hráčky. Po volné trojce Celje a naší ztrátě potrestané dvěma body už domácí vedli 11:4. Jejich hra byla v přechodové fázi rychlá, měli volné střely, měli doskoky pod oběma koši a na nás padla trochu i psychická deka, když jsme zazdili několik přihrávek a nechávali jsme domácí, kteří byli v té době na koni, doskakovat pod oběma koši. Za prvních deset minut získalo Celje 17 doskoků z toho 6 útočných, my jsme měli jen osm doskoků celkem. Po šesti a půl minutách jsme prohrávali 12-19 a ve zbytku jsme neskórovali už ani jednou. Domácí měli i notnou dávku štěstí, například když se trojkový pokus Bessard odrazil od obroučky dva metry nad desku a poté propadl síťkou. Celje dotáhlo čtvrtinu k výraznému vedení 27:12 a to ještě neproměnilo tři poměrně volné trojky.

Ve druhé čtvrtině po prvním útoku Celje získalo nejvyšší náskok v zápase 29:12. Manko sedmnácti bodů nebylo zrovna optimistické, ale na našich byla vidět velká bojovnost a bylo jen otázkou času, kdy se začneme prosazovat i bodově. Přeci jen pětadvacetiprocentní střelba z pole za prvních 10 minut nemohla konkurovat 45% domácích, když navíc měli i více střeleckých pokusů. Zlepšená obrana, která už neumožnila domácím chodit do rychlého protiútoku, a také větší agresivita směrem na koše přinášely ovoce. Častěji jsme stáli na čáře trestných hodů a soustředěným tlakem jsme stále více odčerpávali energii domácím hráčkám. Ty trenér domácích příliš nestřídal, protože se jim na začátku utkání dařilo a je velká odvaha zasahovat do sestavy, která funguje. Po šesti minutách druhé čtvrtiny jsme se dostali do ztráty jen deseti bodů a šli jsme ještě dál. Simona Sklenářová proměnila obě šestky, Romča Stehlíková u obrátky přidala další dva body, a když Kamila Hošková získala míč a sólo dovedla až do koše, ztráceli jsme už jen 4 body (36:32). Pak se přeci jen prosadili o domácí čtyřmi body v řadě, ale když Tereza Krakovičová proměnila naši první trojku, přiblížili jsme se na pět bodů. V závěru druhé čtvrtiny jsme dohrávali bez dvou klíčových hráček Chloe a Saši, které odpočívaly na střídačce, ale na výkonu týmu to nebylo znát.

Zlom ve vývoji skóre nastal ve třetí čtvrtině. Nejprve si oba týmy vyměnily úspěšnou trojkovou střelu - Romča Stehlíková a Anděla Delić a pak pokračovala naše stíhací jízda. Nejprve Chloe zkušeně za clonou Saši zužitkovala přihrávku od Kamily a pak ve 24.minutě jsme se po dvaceti minutách dostali zpátky do vedení. Trojkou Chloe Wells, která chvíli nevěděla, co s míčem, tak vystřelila. Po ubráněném útoku se po útočném doskoku Terezy dostal míč k Chloe, ta ho vrátila zpátky do podkošové vřavy na Terezu. Důslednost naší hráčky slavila úspěch a košem s faulem jsme se dostali do vedení 50:46. Celje sice vytáhlo obranu až na naši polovinu, ale překonat se nám ji povedlo vcelku bez větších problémů a fyzicky mohutnějším hráčkám soupeře tento styl hry značně odčerpával síly. Dvě minuty a dvacet sekund před koncem třetí čtvrtiny jsme vedli už o deset bodů (60:50). Střídající Míša Krejzová při svém prvním kontaktu s míčem proměnila střelu zpod koše a ještě si vykoledovala bonusový faul (50:63) a když na konci čtvrtiny Chloe z nějakých osmi metrů trefila trojku na 52:68, bylo o vítězi takřka rozhodnuto.

A to zvlášť poté, co Chloe zopakovala na začátku poslední čtvrtiny střelu za tři body z konce třetí čtvrtiny daleko za obloukem. Celje se stále snažilo bojovat, vytahovalo obranu, ale naše vedení to už neohrožovalo. V posledních dvou minutách si odbyla svou eurocupovou premiéru Nikola Dvořáková, na první „evropské“ body si bude muset ještě počkat, ale v 17 letech má před sebou ještě hodně času.

„O dnešním vítězství rozhodla naše větší bojovnost a týmovost výkonu. Porazili jsme Celje jejich zbraněmi - nasazením a tvrdostí. Dokázali jsme zapojit do hry deset hráček v pravidelné rotaci. Škoda jen začátku, kdy jsme podle mě nebyli dobře rozcvičeni. Od druhé čtvrtiny už nebylo o našem vítězství pochyb. Důležitým momentem pro vývoj zápasu byla obrana Saši Chomenčuk Američanky Bessard, která v prvním poločase zaznamenala 13 bodů a 6 doskoků, ve druhém 3 body a 2 doskoky. Z týmového výkonu vyčnívala Chloe Wells a také Saša Chomenčuk, dvě naše klíčové hráčky. Ovšem pochválit je potřeba i další - Romanu, Terezu, Kamilu, Elišku i Míšu, Crystel i Johannu, které svým výkonem umožnily, aby si klíčové hráčky odpočinuly,“ shrnul trenér Kurucz.

Body: Bessard a Friškovec po 16, Delič 14, Ocvirk 8, White 5, Maric 4, Senicar 3, Debeljak 2 - Wells 27 (trojky 3/3, TH 4/4, 6 doskoků, 7 asistencí, 7 zisků), Krakovičová 18, Chomenčuk 16 (střelba 10/7, 9 doskoků), Stehlíková 9, Hošková a Sklenářová 4, Krejzová 3, Prytz 2, střelba za 2 body: 49/20:43/23, trojky: 22/6:21/6, TH: 16/10:22/19, doskoky: 44:36, asistence: 19:15, ztráty: 20:11, zisky: 6:11, fauly: 21:21, čtvrtiny: 27:12, 16:25, 9:31, 16:15