ŽENY A | ŽBL - 21.01.2018 17:00

68
Basket Žabiny Brno Basket Žabiny Brno Hosté
61

Naše basketbalistky chtěly po vzoru sobotního zápasu mužů i ony připravit pro diváky, a že se jich v neděli sešlo v hale dost, nějaký adrenalinový zážitek v utkání proti brněnským Žabinám.

Dobrá zpráva pro kardiaky byla, že svoje vítězství nezařídily až poslední střelou v posledních minutě jako muži, ale už o nějaké čtyři minuty dříve. Na druhou stranu musely v poslední čtvrtině dohánět větší ztrátu.

V první čtvrtině jsme výborně bránili vymezené území a v útoku se dobře pohybovali bez míče a vypadalo to na snadný zápas. Úvodní vedení 8:2 a později ještě 14:4 dávalo vidinu dalšího bezproblémového utkání. Navíc rozhodčí pískali pozorně a dobře viděli celkem nečistou hru hostí pod košem. Zpočátku trenéři hostů nenasadili svou novou hráčku Whitney Bays a díky tomu nebylo v podkošovém prostoru tak plno. Po time outu hostů v polovině první čtvrtiny, právě za ztráty 4:14, se hra Brna zlepšila. My jsme se chvíli nemohli trefit, k tomu jsme přidali nějakou ztrátu a soupeř se začal přibližovat. Dvě a půl minuty před koncem první desetiminutovky snížilo Brno na poloviční rozdíl 16:11, ale pak už jsme přidali jen šest bodů my a do druhé čtvrtiny jsme si přinesli jedenáctibodové vedení.

Žabiny přidaly ve druhé čtvrtině ještě na agresivitě na obranné polovině a nutily nás ke ztrátám. Celkem jsme se za druhou čtvrtinu dopustili sedmi. Od druhé čtvrtiny se navíc posuzování rozhodčích změnilo. Nechávali tvrdou hru bez povšimnutí, my jsme se přestali pohybovat, a tak jsme vůbec neměli volné střely. Za deset minut jsme se dostali jen k deseti střelám z pole a šesti z čáry trestných hodů. Na našich 12 bodech za čtvrtinu se podílely rovným dílem šestky a tři dvoubodové koše. Hosté sice vypálili téměř dvojnásobek pokusů, ale při úspěšnosti střelby ve druhé čtvrtině 17% neměli šanci výrazně pohnout se skóre. V poločase jsme vedli 34:25. Nutno poznamenat, že ani u nás nebyla střelba nijak úchvatná. Nejvíce bodů měla na svém kontě Krystal Vaughn 11, celkové procento střelby jen s obtížemi přelezlo třicítku.

Ve třetí části jsme stále v útoku stáli, ale navíc jsme přidali čtyři ztráty, ze kterých se Žabiny dostaly k jejich nejsilnější zbrani - rychlým protiútokům, které jim přinesly osm bodů. Celkově se hostům podařilo nasbírat 27 bodů. Rozstřílela se Bays, která za čtvrtinu neslezla z palubovky a prakticky nám každou minutu dala bod (celkem 11 za čtvrtinu). Vůbec střelba hostů z pole byla v této čtvrtině výborná. Proměnili 11 střel ze 17 pokusů a to posunulo jejich slabou úspěšnost střelby dokonce před nás. My jsme se stále plácali kolem 30%. Trenéru Kuruczovi se nepovedlo ani po dvou oddechových časech rozpohybovat naši útočnou aktivitu. Bohužel se nám nedařilo skórovat ani z bezprostřední blízkosti koše, byť by se někdy dalo pochybovat, zda v podkošové mlýnici některá z lopatek žabinského mlýna nesekla naši střílející hráčku přes ruce. Ucpaný podkošový prostor jsme však nedokázali nahradit na perimetru. Třetí čtvrtinu jsme prohráli 19:27, ale o průběžné vedení jsme nepřišli. V poslední sekundě byla při nájezdu faulovaná Kiki, ale míč nakonec do koše donesla a nařízeným trestným hodem upravila na 53:52.

Úvod poslední části nás zastihl v tragické situaci. Nejprve nás potrestala Jana Hausknechtová trojkou, když na perimetru zůstala úplně volná, pak si Saša nesmyslně udělala čtvrtou osobní chybu, když se v hloubi obranné poloviny Žabin snažila získat zpět míč, který po doskoku ukořistila protihráčka. Další dva body přidala Bays, která si dobře naběhla na přihrávku do podkošového prostoru. A když se nám ani na počtvrté nepovedlo v postupném útoku trefit koš, přišel trest od obávané Hausknechtové a další trojkou posunula svůj tým do vedení už 60:53. Ze čtvrté čtvrtiny uběhlo 2,5 minuty a my jsme na kontě nulu a Žabiny osm bodů. Trenér Kurucz si musel vzít oddechový čas, ale vzhledem ke špatnému vývoji ve třetí čtvrtině, to už byl jako poslední ve druhém poločase. „Těžké rozhodnutí, ale v ten okamžik jediné možné. Musel jsem něco dělat, musel jsem zastavit přísun bodů Žabin,“ řekl po utkání náš trenér. Během porady naordinoval trenér striktně hru do podkošového prostoru a hned první útok se povedl podle představ. I když dva body přišly až po dvou útočných doskocích, počítaly se.

„Naštěstí si holky daly při time-outu říct, začaly hrát s pivotem v dolním postavení a se slabou stranou, rozjely se pick-and-rolly a soupeř byl na kolenou,“ oddechl si trenér. K tomu jsme přidali nezměrné úsilí v obraně, Ála dokázala eliminovat jak Adamcovou tak Hausneknechtovou i Buzov, Chloe jezdila nahoru-dolů a měla zisky, a když jsme dokázali ustát situaci i po vyfaulování Saši, kterou dokázala zastoupit bojující Baky, bylo to dobré. Přes Kiki se nešlo dostat pod koš, Krystal ubránila Šoukalovou i Křivánkovou. Poslední sedm a půl minuty nedaly soupeřky koš ze hry a my stejné období vyhráli 15:1! „Bylo to těžké, ale o to příjemnější vítězství před zaplněnou a hlasitou tribunou! Děkuji,“ radoval se kouč.

Body: Vaughn 17 (15 doskoků), Linskens 16 (20!! doskoků), Wells 15 (3 zapsané zisky, bylo jich více), Chomenčuk 12 (12 doskoků), Huňková a Mircová 3, Bakajsová 2 - Bays 17 (11 doskoků), Adamcová 12, Hausknechtová 11, Buzov 8, Šoukalová a Švrdlíková 4, Křivánková 3, Stoupalová 2, střelba za 2 body: 64/21 : 58/18, trojky: 14/2:16/4, TH: 26/20:17/13, doskoky: 59:49 (útočné 23:15), ztráty: 15:17, zisky: 14:6, fauly: 17:22, čtvrtiny: 22:11, 12:14, 19:27, 15:9

GPS: 50°14' 41" N ; 15°03'33" E