ŽENY A | ŽBL - 07.11.2015 17:00

BK Žabiny Brno BK Žabiny BrnoDomácí
65
70

V sobotu večer ukázaly naše hráčky, jak lze soupeři vyrvat z rukou téměř vyhraný zápas. I když jsme byli v hale Rosnička ve vedení jen něco málo přes minutu, stačilo to na vítězství nad BK Žabiny Brno 70:65.

V utkání jsme bojovali s velkým počtem ztát. Jen v první čtvrtině jsme ztratili míč sedmkrát a za první poločas jedenáctkrát. Byly to nejen ztráty, které přicházely po aktivitě soupeře, ale bylo to také hodně nevynucených ztrát. „Chtěli jsme dávat finální přihrávky i z dobrých pozic a tím jsme hodně předržovali míč. Umožnili jsme domácím, aby účinně bránili naše pivoty, a zároveň jsme neměli otevřené střely,“ poznamenal k tomu trenér Kurucz. Ruku v ruce s tím šlo dolů i procento střelby především ze střední vzdálenosti. Kdybychom odečetli body dosažené z bezprostřední blízkosti koše, za první poločas jsme proměnili z pole pouze čtyři pokusy.

Naopak nás v utkání držely trestné hody. Neproměnili jsme jen dva z jedenadvaceti pokusů, zatímco Žabiny nedaly devět šestek. „Velice dobrá střelba trestných hodů nás jednak hodně uklidňovala, že dokážeme dát body, i když se nám z pole tolik nedaří a navíc domácí nás nemohli faulovat, protože takové počínání nepřinášelo ten správný efekt,“ řekl po utkání trenér Kurucz.

Domácí vstoupili do zápasu s daleko větší bojovností, nasazením a nadšením, ale my jsme začátek přeci jen zvládli a nedovolili jsme, aby se soupeř utrhl do nějakého výrazného vedení. Náš kouč poslal do základní sestavy na obranu nejlepší hráčky domácích Vučurović Moniku Hamplovou, která také otevřela skóre utkání jednou proměněnou šestkou. Žabiny si vzaly vzápětí vedení zpět a rozdíl v rozsahu do jednoho koše se držel až do 8.minuty. Pak domácí poprvé odskočili na rozdíl větší než tři body. Nejprve se z rychlého protiútoku trefila za tři Stoupalová a pak Kašpárková využila zisku míče k dalšímu rychlému útoku a dvěma bodům. Domácí dobře bránili naši spolupráci s dlouhými hráčkami, a tak hodně našich bodů padalo spíše po vniku hráček z perimetru do vymezeného území. Pokud ale akce nebyla bodově úspěšná, nadšeně bojující domácí po dobrém doskoku vyráželi do rychlého útoku. Za celý první poločas padlo celkem 12 bodů do našeho koše po rychlém přenesení hry. První poločas vyhrály Žabiny 19:16.

Do druhé desetiminutovky vstoupili opět lépe domácí a svůj náskok natáhli na šest bodů. Veronika Bortelová, která nastoupila po týdenní absenci zapříčiněné angínou, trojkou udržovala kontakt. Jenže Stoupalová odpověděla stejně a pak ještě přidala dvě šestky. Domácí vedli 27:19 a radost jim opět zkazila Bortelová trojkou. Jenže do poloviny druhé čtvrtiny byl náskok domácích stejný. Pak konečně zafungovala dobrá přihrávka pod koš na Sašu Chomenčuk. Za zmínku stojí také rychlý protiútok, kdy jsme po obranném doskoku na dvě přihrávky vysunuli Egle až za obranu domácích ke snadnému koši (36:30). Minutu a půl před koncem poločasu se pátým bodem (což je hluboko pod jejím průměrem) prosadila Vučurović, ale poslední slovo patřilo Taylor, která z průniku upravila na poločasových 39:32.

Za první poločas jsme měli o trochu horší střelbu z pole, přičemž se na tom podílela hlavně střelba za tři body. Výrazně lepší jsme byli ve střelbě trestných hodů. Oba týmy sice ze šestek daly 10 bodů, nám stačilo 11 pokusů, domácí potřebovali o čtyři více. Disciplinovaná hra Žabin v prvním poločase ukázala poměr ztracených míčů 4:11.

Celou třetí čtvrtinu jsme se snažili umazávat body ze ztráty ve skóre, ale povedlo se to jednou na rozdíl tří bodů. Doskočili jsme nepovedený druhý trestný hod Kuster a z otočky se prosadila Chomenčuk. Už už to vypadalo, že je máme na lopatě, ale dva koše Vučović přinesly v tomto hracím období rovnost bodů 17:17 a stále sedmibodovou ztrátu.

Poslední čtvrtina začala naší snahou zlikvidovat bodovou ztrátu a Egle využila pěkně shození pod koš. Jenže z rychlého protiútoku se opět prosadili domácí. Koš Tee Taylor, pro kterou soupeř vybudoval dálnici až ke koši, přinesla snížení náskoku na tři body. To už jsme však hráli bez vyfaulované Egle Šikšniute. Zdálo se, že střelecká nemohoucnost se přestěhovala i na ruce domácích. Z omylu nás vyvedla Holešinská trojkou a pak čtyři body dala Vučurović. Do konce zápasu chybělo pět a půl minuty a náskok se vyhoupl do nejnižší dvouciferné hodnoty (65:55). Trenér Kurucz poslal na hřiště malou sestavu s Anežkou Skokanovou, která vyběhla v tomto zápase poprvé na palubovku. Pod košem zůstala jen Saša a Jessica Kuster operující na více perimetru, vytáhla svou obránkyni také dál od koše. Díky tomu vzniklo více prostoru pod košem pro případné průniky. Změnily se i reakce našeho trenéra. Ten až do té doby holky hecoval, teď před koncem se je snažil právě naopak uklidnit.

Čtyři a půl minuty před koncem zápasu začala závěrečná stíhačka. Po dvou šestkách Kuster, dala dva nesmírně důležité koše střídající Anežka Skokanová. Oba přišly po rychlém protiútoku, první po obranném doskoku, druhý po zisku míče (65:61). Následoval time out Brna. Domácí útok jsme ubránili, ale ve snaze o uvolnění Saši v podkošovém prostoru přišla ztráta. Ovšem na druhé straně rozdávala naše ruská pivotka opět nějakou zimní výbavu ve formě čepic a rozdíl ve skóre se neměnil. Minutu a půl před koncem jsme vedli útok my. Saša sice nedala, ale po útočném doskoku se k míči dostala Kuster a snížila na 65:63. Vytažená obrana a zdvojení Kašpárkové na půlce přineslo míč Kuster a ta za velké radosti naší lavičky vyrovnala. Jednu minutu a půl vteřiny přesně před koncem zápasu si vzal trenér Bobrovský oddechový čas. Z útoku však koš nepadl, ale na druhé straně se za tři trefila Bortelová (65:68). V tak vyrovnaném utkání to byla hodně odvážná střela. „Kdo jiný by měl odvahu mít, než sedmatřicetiletá kapitánka české reprezentace,“ řekl ke klíčové střele závěru zápasu trenér Kurucz. Time out Brna 25,5 sekundy před koncem měl přinést zásadní plán. Střela Vučurovič za tři body však cíl nenašla a Veronika Bortelová ještě z trestných hodů upravila na konečných 70:65.

Jak se domácím dařilo na úvod, vůbec nezvládli závěr zápasu. Posledních 5:28 minuty utkání skončilo našim vítězstvím 15:0 a umožnilo nám získat deváté vítězství v Bonver ŽBL v řadě.

Body: Vučurović 17 (9 doskoků), Kašpárková 11, Stoupalová 9, Holešinská 7, Křívánková a Holmqvist 6, Horáková 5, Šoukalová a Giacintová 2 – Kuster 19 (12 doskoků, 8 získaných faulů, TH 8/7, 2 bloky), Bortelová 15 (trojky 4/3), Bartáková 9, Šikšniute 8 (3 bloky), Chomenčuk 6 (7 doskoků, 4 bloky), Taylor 6, Skokanová 4, Šípová 2, Hamplová 1; střelba za 2 body: 48/16-33,3% : 46/21-45,7%, trojky 16/5 : 14/3, TH: 27/18:21/19!!, doskoky: 39:43, bloky: 3:10!!, asistence: 11:4, ztráty: 13:18, fauly: 22:24, čtvrtiny: 19:16, 20:16, 17:17, 9:21.