VĚŽ ČÍSLO DVĚ = EGLÉ ŠIKŠNIUTE

Druhou podkošovou hráčku našel trenér Kurucz v Litvě. Na post pivota přijde čtyřiadvacetiletá Eglé Šikšniute, která do výšky narostla na pěkných 198 centimetrů.

Pro rodačku z basketbalového města Klajpeda (i když v Litvě jsou asi všechna větší města basketbalová) to bude první zkušenost mimo Litvu. Eglé za svou kariéru vystřídala jen dva týmy. Od roku 2006, tedy už od svého dorosteneckého věku, nastupovala v klubu Lemminkainen Klajpeda, který se v roce 2012 přejmenoval na Fortuna Klajpeda. Svému mateřskému klubu byla naše nová pivotka věrna až do roku 2014.

Egle Šikšniuté

Poslední sezonu strávila u konkurenčního klubu z východolitevského města Utena a získala s ním i primát v domácí nejvyšší soutěži. Na konci sezony 2014/15 tvořily tento tým pouze Litevky a v celém ročníku včetně play-off  prohrála Utena jen jedno utkání. Eglé Šikšniute patřila mezi sedm klíčových hráček týmu. Na palubovce trávila průměrně 23 minut, nastřílela 10,7 bodů na zápas, doskočila 6,7 míčů a k tomu přidala 1,5 asistencí na zápas.

Z posledního klubu BC Utena i předchozího v Klajpedě má Eglé trojí zkušenost s pohárem Eurocup. Už jako sedmnáctiletá (v sezoně 2008/09) dokázala v Eurocupu nastřílet průměrně 5,7 bodů na zápas a získat 5 doskoků. To vše při solidním vytížení 22 minut. O sezonu později se Eglé zlepšila ve všech ukazatelích. Už pobyla na palubovce o 4 minuty více, nastřílela 9 bodů na zápas a doskočila 6,5 míčů. A v minulém roce si v Eurocupu stále držela svá solidní čísla – 25 minut/z, 9,5 bodů/z, 4,8 doskoků/z.

Eglé Šikšniuté byla pochopitelně členkou mládežnických i dospěláckých reprezentací. Poprvé se zúčastnila mistrovství Evropy šestnáctiletých v roce 2007 (11 bodů/z, 8,7 doskoků/z), v letech 2008 a 2009 hájila barvy Litvy v reprezentaci  U18 (12,5  bodů/z + 5,7 doskoků/z). V roce 2009 byla členkou reprezentace U19 na MS žen. Mezi dvacetiletými se zúčastnila dalšího mistrovství Evropy a v devíti zápasech si za 27,4 min/zápas připsala průměrně 10,9 bodů/z, 7,1 doskoků/z. Na letošním ME skončila Litva s Eglé v sestavě po prohře s Běloruskem (66:68) ve čtvrtfinále. Sama hráčka se prosazovala v průměru 3,2 body na zápas a 1,9 doskoky/z.

„Do české ligy a zejména do Eurocupu je potřeba aspoň jednoho opravdu dlouhého hráče, tzv. big-body. A to by v našem týmu měla představovat právě mladá Eglé Šikšniuté, která, ač ročník 1991, má už zkušenosti z Eurocupu z loňské sezony a z reprezentace na ME2015. A tam si nevedla vůbec špatně. Samozřejmě si představujeme, že Egle bude především obrannou hrází. Měli jsme ale možnost ji vidět dobře se pohybující i v útoku a velmi dobře spolupracující s týmem. Je to nesobecká hráčka, která umí vytvářet střelecké příležitosti pro střelce z perimetru, kterých budeme mít i přesto, že Darina Mišurová skončila s aktivní činností, stále hodně. Ze hry Egle by mohly vytěžit například poziční střelkyně Alena Huňková anebo Veronika Rybová,“ těší se trenér Kurucz na svou novou posilu.

vloženo: 09.07.2015 16:41 / přečteno: 29017x