VÍTĚZSTVÍ NA ÚTOČNÉ POLOVINĚ

První utkání letošního ročníku ŽBL jsme odehráli proti BA Karlovy Vary a nebylo snadné v něm zvítězit i přesto, že jsme byli po drtivou většinu zápasu ve vedení. BK Karlovy Vary : DSK Basketball Nymburk 80:90.

Každý první zápas v lize bývá těžký a mnohdy ho favorité ztrácí. Karlovy Vary oproti minulému ročníku hrály jiný basketbal, který nebyl tolik založený na individualitě Julie Reisingerové. „Lázeňský“ tým našel svou hrdinku Kušlitovou, která stanovila hned v úplně prvním utkání solidní rekord 32 nastřílených bodů. Na naší straně ji zdatně sekundovala Saša Tarasová, autorka 28 bodů, 24 bodů přihodila Krystal Vaughn a dvacítku Kyara Linskens. Právě posledně jmenovaná byla klíčovou postavou našeho výkonu. „Kiki dávala body, uměla si udělat pořádek pod oběma koši a domácí na její hru neměli odpověď,“ pochválil trenér Kurucz hru své dobře stavěné pivotky.

V zápase padlo solidních 170 bodů, což je sice pro diváka hezké pokoukání, ale pro trenéry noční můra. „V ženské basketbalové lize se s 80 body málokdy prohraje,“ divil se trenér Kurucz. Potíž byla v tom, že naše děvčata dělala zásadní chyby v komunikaci na obranné polovině. Nedodržováním taktických pokynů přicházely díry v obraně, které domácí hráčky dokázaly využít. Na první pohled působily naše hráčky nesehraným dojmem. „Kreativní řešení v obraně nepřináší pozitiva,“ kritizovat Dan Kurucz.

Určité těžkosti nám dělaly domácí hráčky na doskoku pod naším košem. Naše křídla, která byla oslabená absencí Monika Hamplové, špatně brala na záda a bylo z toho 15 útočných doskoků Varů. Ještě že toho domácí nedokázali dobře využít. Ze druhé šance dali jen 8 bodů.

Devadesát bodů v útoku je dobrý počin do začátku ligy. Leč spoléhat na útok není zcela správné, zvlášť když se o 85 bodů postaraly jen čtyři hráčky. Naše hra se opírala o hru pivotů a byla trochu jednotvárná. Soupeř pak mohl lépe zdvojit podkošové hráčky. Tím se ale odkrýval prostor na perimetru, odkud měla ostrými nabito Saša Tarasová. Možná byla naše hra i trochu statická, po přihrávce chybělo uvolnění. „Hráčky hodily míč a pak byly jako na divadle,“ zažertoval trenér Kurucz. Přesto přese všechno jsme zápas vyhráli a hlavně, a to je nejdůležitější, jsme jeho průběh kontrolovali.

Utkání začalo z domácí strany nervózně. Hráčky Varů ztratily za tři minuty třikrát míč a není proto divu, že brzy bylo skóre 10:4. Pak se ale přenesly ztráty i na naše ruce a rázem bylo vyrovnáno 12:12. S devíti body kralovala Linskens, která se prosazovala individuálně, ale týmová hra trochu skřípala. Přesto jsme nepustili domácí do vedení. Na úvod druhé čtvrtiny jsme se snažili skóre utrhnout, což se trochu povedlo 18:25, ale střelecky dobře naladěná Kušlitová nedovolila velký rozmach. Domácí hráčky byly v protiútocích rychlejší a vybojovaly více neutrálních míčů. To všechno jim pomáhalo, že se rozdíl ve skóre po celou čtvrtinu pohyboval jen mezi pěti a osmi body. Největší rozdíl v poločase byl v počtu střelců. Domácí měli sedm hráček, my jen čtyři (Tarasová 14, Linskens 11, Vaughn 8, Chomenčuk 7).

Ve třetí čtvrtině jsme se snažili rozdíl navýšit na deset bodů, ale první čtyři minuty se to nedařilo, Až ve 24.minutě jsme sehráli dva ukázkové rychlé protiútoky a po patnáctém bodu Krystal jsme poprvé v zápase vedli dvouciferně (51:40). Několik našich pěkných akcí v útoku na druhé straně srážely bloky na naše hráčky a horší obranný doskok, než by podle parametrů našich pivotek mohl být. Bohužel chyběla výpomoc z křídel.  Ve čtvrté čtvrtině se na úvod povedlo domácím málem srovnat na 63:63, ale Vary z dobré akce nedaly, protože se obranou vyznamenala Kiki. Domácí lavička žila a mohutně povzbuzovala spoluhráčky na hřišti. Necelých 7 minut před koncem nejprve trestnými hody odrazila snahu domácích Krystal a po ztrátě Varů zužitkovala lobovanou přihrávku Saša Chomenčuk ke snadnému koši (61:67). Čtyři minuty před koncem utkání potvrdila předchozí trojku Tarasové Linskens dvěma body a upravila na 63:74. I když Malečková opravdu dalekonosnou trojkou snížila, dokázali jsme si držet domácí na dlouhou ruku deseti bodů až do konce zápasu.

Body: Kušlitová 32, Malečková 15, Pohunková 11, Zuzáková 10, Rokošová 6, Drahokoupilová 4, Skokánková 2 - Tarasová 28, Vaughn 24, Linskens 20, Chomenčuk 13, Huňková a Šotolová 2, Žampová 1, střelba z pole: 85/35:65/31, trojky: 22/3:14/4, TH: 8/7:27/24, doskoky: 40:45, asistence: 27:22, ztráty: 11:15, zisky: 8:2, fauly: 22:16, čtvrtiny: 14:18, 20:22, 18:19, 28:31

vloženo: 22.09.2017 02:21 / přečteno: 28477x